İç Mimarlık Lüks Değil, İhtiyaçtır

İç mimarlık lüks mü? Öncellikle lüksün tanımıyla başlamak istiyorum. Lüks; Gereksiniminizin dışında olan, fazla gibi anlamlarına gelmektedir. Peki ihtiyaç nedir? Gereksinimlerinizden doğar ve gerek duymak anlamlarında kullanılır. İç mimarlık hizmeti ise size üniversitelerden eğitimini almış uzmanlar tarafından mekanlarınızdaki gereksinimleri belirleyip mekanınızı daha işlevsel, güvenli ve işlevsel kılmayı hedefler. Size lüksü değil, ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir hizmet sunmaktadır.

Mekan içerisinde algı, algı biçimlerine ve mekanın algıya etkilerine göre çeşitlilik oluşturmaktadır. Algınız ise fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik olarak incelenmektedir. Mekan algısında etkili olan faktörler; boyutsal, görsel, işitsel, ışıksal ve ısısal algılar insan üzerinde etkiler oluşturmaktadır. İlk aşamada mekanlarınızı gereksinimlerinize yönelik tasarlarken, ikinci aşamada ise; biçim, konstrüksiyon, malzeme, doku ve renk gibi tasarım ilkeleri mekanı biçimlendirmeye etki eder.

Bir iç mimarla çalışmanız tasarımda sizi gereksiniminizden fazlasına değil, gereksinimlerinizi daha net görmenizi mekan algısına uygun tasarımlar sağlayacaktır. Bizler, sizleri ve mekanınızı tanıyarak, teknik bilgilerimiz ve gereksinimleriniz doğrultusunda sizleri mekanlara yansıtırız. Yansıtırken sizleri tanımamız en büyük etkeni oluştur. Çünkü; İnsanın ihtiyaçları davranışlarının da kaynağını oluşturmaktadır.

İhtiyaçlar zamanla davranışlarımızı da etkilemeye başlayacaktır.

Maslow’un İhtiyaçlar Diyagramına Göre İç Mimari

Maslow’un insana özgü ihtiyaçları üzerine diyagramını (Şekil2) incelediğimizde

En temeli de fizyolojik gereksinimlerimiz bulunur. Fizyolojik ihtiyaçlar içinde bulunan uyku ihtiyacını ele alalım. Uyumak; uyku ihtiyacının karşılanamaması insan üzerinde psikiyatri ve aynı zamanda medikal bir soruna sebebiyet vermektedir. Uyumakta zorluk çeken insanların uyanmada da sorunlar yaşadığı görülmüştür. Bu sorunlar; iş akışında, yaşam kalitesinde ve sağlık problemleri olarak karşınıza çıkmaktadır. Uyku ihtiyacınız için alacağınız iç mimarlık hizmeti ile sizin ihtiyaçlarınızın doğrultusunda en doğru ve uygun olan ortamı sağlayacaktır. İhtiyaçlarınız ve alışkanlıklarınız ön planda tutularak; aydınlatma, odanızın rengi, mobilyalarınız ve aksesuarlarınızın seçimler gibi birçok etken rol oynamaktadır. Seçimlerin ardından ideal yerleşimle ihtiyaçlarınıza uygun mekan sunulmaktadır.

İç mimarlık disiplinin temelini kullanıcının ihtiyaçlarını karşılama eylemi oluşturur. Bu eylem sonucunda memnuniyet kazanmak ve mekanın istenen özellikleri taşıması önem arz etmektedir. İç mimarlık hizmetini ihtiyaçtan fazlası olarak görmeyiniz. Biz iç mimarlar sizlere lüksü değil, ihtiyaçlarınızı karşılayarak yaşanabilir mekanlar sunarız.

Kaynaklar

  • https://arifozturkk.blogspot.com/2017/11/maslowun-ihtiyaclar-hiyerarsisi.html
  • https://www.icmimarlikdunyasi.com/

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.